2019 HONDA 9.9 HP BFP10D3LHT Outboard Motor
| MODEL | BFP10D3LHT |
| MODEL YEAR | 2019 |
| SKU | BFP10D3LHT-19 |
| WEIGHT | 114.0 lb |
| MANUFACTURER | Honda |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Japan |
| HORSEPOWER | 9.9hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Tilt |
| FUEL DELIVERY | Carburetor |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 2 |
| DISPLACEMENT | 222 cc (13.5 cubic inches) |
| BORE AND STROKE | 58 x 42 mm (2.3 x 1.7 in.) |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5000-6000 RPM |
| IGNITION SYSTEM | PGM-IG |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 2 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (86 octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line |
| OIL TYPE | FC-W 10W-30 |