2023 HONDA 20 HP BF20D3SHT Outboard
Brand: Honda Marine
HP: 20
Starter Type: Electric
Shaft Length: 15″ (Short Shaft)
Tilt & Trim: Power Tilt
Add to cart
Buy Now
Product Description
Horsepower: 20 hp
Shaft Length: 15″ (20″ Long Shaft Available)
Starter Type: Electric (Manual Start Available)
Power Tilt & Trim: Power Tilt
Additional information
Shaft Length
15″ (Short)
Horsepower
20 HP
Starter Type
Electric
Tilt & Trim
Power Tilt
Features
Reliable, efficient 4-stroke design
Large Displacement – better performance
Easy One Hand Starting
Lightweight Design
Available with Power Thrust Design (BFP) – better performance for heavy loads
Reverse Exhaust Relief – increased maneuverability (BFP models)
Ultra Low 3 Star CARB Emissions
True 5 Warranty
PGM Ignition – optimal operation
High Output Charging – more power!
Engine Alert System – Keeps you informed
4-Front Corrosion Protection System – Fights the elements
Longer Tiller Handle – better control
Auto Start Enrichment – easy starts
Pendulum Mount System – Smooth operation
Convenient, Up Front Tiller Controls
EZ Steer Friction Control
Shallow Water Drive
Positive Lubrication – better durability
Stage Carburetion – better fuel economy
Power Tilt
Integrated Carrying Handle – easier transport
Available in 15 and 20 inch shaft lengths
Power Thrust models are available in 25″ as well.
Specifications
Model
20 HP BF20D3SHT
Model Year
2023
SKU
BF20D3SHT
Weight
130 lb
Manufacturer
Honda
Country Of Manufacture
Japan
Horsepower
20 hp @ 5,500 RPM
Shaft Length
15″ (Short)
Steering
Tiller
Starting
Electric
Trim & Tilt
Type
4-Stroke SOHC, 2 Cylinder/4 Valves
Displacement
350 cc (21.4 cubic inches)
Bore & Stroke
59 mm x 64 mm (2.3 x 2.5 inches)
Full Throttle RPM Range
5,000-6,000 RPM
Cooling System
Water Cooled
Fuel Delivery
1 Carburetor
Ignition System
PGM-IG
Starting System
Exhaust
Through Hub
Lubrication
Wet Sump
Trim Range
4-Stage 8°-12°-16°-20°
Tilt Range
72°
Gear Ratio
2.08:1
Gear Shift
F-N-R
Alternator with Voltage Regulator
12-Amp (151 Watt)
Propeller
4-Blade Aluminum
Diameter x Pitch
9.25 x 10 Inches
Oil Pressure Alert
Standard
Temperature Alert
Standard
Rev-Limiter
Overall Width
350 mm / 13.8 in.
Transom Height
S Type 381 mm / 15 in.