Honda Marine BF15DK3SHSC S-Type, 15 in. Shaft
Two Cylinder, 15″ Short shaft, Electric Start, Tiller Steering.
With a compact size just slightly larger than the BF9.9–but with more power–the BF15DK3SHSC S-Type, with a 15 in. shaft is perfect for aluminum fishing boats, inflatables, sailboats or as a kicker for larger fishing boats. It has one of the largest displacements in its class, giving you big performance, and the added reliability of 4-Front Corrosion Protection and Engine Alert System.
Performance and Efficiency
Reliability and Durability
- Three-Year Warranty: The best outboards are backed by the best warranty, 3 years parts and labour.
Convenience and Ease of Use
- Forward-Mounted Shift Lever: Allows more control and comfort in shifting.
Engine
- Type: 4-Stroke SOHC; 2 Cylinders / 4 Valves
- Displacement: 21.4 cubic in. (350 cc)
- Bore & Stroke: 2.32 x 2.52 in. (59 mm x 64 mm)
- Full Throttle RPM Range: 4,500-5,500 RPM
- Propshaft Rated Horsepower: 15 HP @ 5,000 RPM
- Cooling System: Water Cooled
- Fuel Delivery: 1 Carburetor
- Recommended Fuel: Unleaded Gas. (Min. Pump Octane 86)
- Ignition System: PGM-IG
- Starting System: Electric / Recoil
- Exhaust: Under Water, above propeller
- Lubrication: Forced Lubrication (Trochoid pump)
- Recommended Oil: SAE 10W30 API service classification SJ or later
- Oil Capacity: 1.30 L (1.14 Imp. qt) with oil filter repl.
- Trim Range: 4-Stage 8 deg.-12 deg.-16 deg.-20 deg.
- Tilt Range: 72 deg.
Drive
- Gear Ratio: 2.08:1
- Gear Shift: F-N-R
Equipment
- Alternator: 12 amp / 152 watts
- Oil Pressure Alert: Standard
- Over Rev-Limiter: Standard
- Temperature Alert: Standard
Dimensions
- Overall Width: 13.7 in. (350 mm)
- Transom Height: 17 in. (432 mm)
Propeller
- Propeller Type: 4-Blade (Aluminum)
- Propeller Diameter x Pitch: 9-1/4 x 10 in. (235 mm x 254 mm)