Honda Marine BF20DK3LRTC L-Type, 20 in. Shaft
Honda Marine BF20DK3LRTC L-Type, 20 in. Shaft. Two Cylinder, 20″ Long shaft, Electric Start, Remote Control, Power Tilt.  It’s ideal for small fishing boats, sailboats or as a kicker for a larger fishing boat.
Add to cart
Buy Now
SKU: BF20DK3LRTC Category:
Product Description
Cylinder, 20″ Long shaft, Electric Start, Remote Control, Power Tilt.
It’s ideal for small fishing boats, sailboats or as a kicker for a larger fishing boat. The BF20DK3LRTC L-Type, with a 20 in. shaft, also has one of the largest displacements in its class, giving you big performance. And with 4-Front Corrosion Protection and Fresh Water Flushport, you get increased reliability and convenience.
Performance and Efficiency
Reliability and Durability
Convenience and Ease of Use
  • Forward-Mounted Shift Lever: Allows more control and comfort in shifting.
Engine
  • Type: 4-Stroke SOHC; 2 Cylinders / 4 Valves
  • Displacement: 21.4 cubic in. (350 cc)
  • Bore & Stroke: 2.32 x 2.52 in. (59 mm x 64 mm)
  • Full Throttle RPM Range: 5,000-6,000 RPM
  • Propshaft Rated Horsepower: 20 HP @ 5,500 RPM
  • Cooling System: Water Cooled
  • Fuel Delivery: 1 Carburetor
  • Recommended Fuel: Unleaded Gas. (Min. Pump Octane 86)
  • Ignition System: PGM-IG
  • Starting System: Recoil
  • Exhaust: Under Water, above propeller
  • Lubrication: Forced Lubrication (Trochoid pump)
  • Recommended Oil: SAE 10W30 API service classification SJ or later
  • Oil Capacity: 1.30 L (1.14 Imp. qt) with oil filter repl.
  • Trim Range: 4-Stage 8 deg.-12 deg.-16 deg.-20 deg.
  • Tilt Range: 72 deg.
Drive
  • Gear Ratio: 2.08:1
  • Gear Shift: F-N-R
Equipment
  • Alternator): 12 amp / 152 watts
  • Power Tilt: Standard
  • Oil Pressure Alert: Standard
  • Over Rev-Limiter: Standard
  • Temperature Alert: Standard
Dimensions
  • Overall Width: 13.7 in. (350 mm)
  • Transom Height: 22.2 in. (563 mm)
Propeller
  • Propeller Type: 4-Blade (Aluminum)
  • Propeller Diameter x Pitch: 9-1/4 x 10 in. (235 mm x 254 mm)